Ana Sayfa Güncel Yazılar 12 Kasım 2021 68 Görüntüleme

Karamollaoğlu’ndan koltuk krizine ilişkin açıklama

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçtiğimiz günlerde Saray’da yaptığı görüşmeyle ilgili olarak, “Erdoğan ile görüşmede koltuk krizi yaşanmadı… Cumhurbaşkanı’yla birçok hususta anlaşamamakta anlaştık. Yalnızca 50+1’den şikayet etti” tabirlerini kullandı.

Gazeteduvar’dan Nergis Demirkaya’ya verdiği röportajda, denetlenmeyen bir başkanlık sistemine dair tasalarını paylaştığını anlatan Karamollaoğlu, Erdoğan’ın sistemi “istikrar” vurgusuyla savunduğunu, yalnızca Cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy kuralından “50+1’in mahsurlu olduğunu anladık. 50+1’i o vakit bu kadar sıkı bir şeye bağlamamamız gerekirmiş. Onun farkına vardık” şikayetinde bulunduğunu anlattı.

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’nun kelamları şöyle:

“BANA NAZARAN ABARTILDI; ‘BİRAZ UZAKLIKLI OTURALIM’ DEDİ O KADAR”

Cumhurbaşkanı ile yaptığınız görüşmedeki “koltuk krizi” tartışmalara neden oldu. Bir kriz var mı, ne yaşandı orada. Bir rahatsızlığınız oldu mu?

 • Bu bana nazaran abartıldı. Sayın Cumhurbaşkanı üst üste iki kere öğlen yemeği için davet etmişti. Ben öğle yemek yemiyorum. “Beni mazur görsün” dedim. Aslında onu kabul etmek lazımdı. Tahminen biraz ayıp oldu kabul etmemek. Bir de ben aşı oldum ancak cumhurbaşkanlığına giderken PCR testi yaptırmadım. PCR testi yaptırmayınca da, -anlaşılan orada ıstırap oluyor- cumhurbaşkanı kendi tabiriyle, “Biraz aralı oturalım” dedi. O kadar.

Bir koltuk krizi, sizde yarattığı bir rahatsızlık yok o vakit.

 • Hayır, hayır yok. Kendisi direkt doğruya bu ifadeyi kullandı. PCR testi de yaptırmadığımız için “Biraz aralıklı oturalım” dedi. Bizde konut sahibine alışılmış olunur. Konuk, konut sahibinin istediği yere oturur. Bunu herkes farklı yorumlayabilir. Ben farklı yorumlamadım. Cumhurbaşkanıyla birçok mevzuyu konuştuk. Her mevzuyu konuştuk diyemem lakin birçok yerde anlaşmamakta anlaştık.

Bu görüşme talebinin sizden gittiğini biliyoruz. Görüşme talebinin nedeni ve başlıkları paylaşabilir misiniz?

 • Türkiye’de maalesef siyasi parti liderleri ortasında şayet farklı kamplardaysa önemli bir çekişme var. Güya birbirlerinin düşmanı, hasmıymış üzere. Fakat ben her konuşmamda, “Siyasi partiler birbirinin ne düşmanı ne de hasmıdır, rakibidir” diyorum. Ülke sorunlarını çözmekte herkesin farklı kanaatleri ve görüşleri var. Demokraside bundan daha tabi bir iş olmaz. Ailenin içerisinde bile farklı görüşler olabiliyor, bu olağan bir şey. Farklı görüşlerimiz olabilir lakin birbirimizle konuşmaktan daha kıymetli bir şey olmaz. “O halde ben bütün siyasi partileri bu çerçevede ziyaret edeceğim” dedim. Son iki üç ay içerisinde bu ziyaretleri yaptım. Sayın Kılıçdaroğlu’nu, Akşener’i, Babacan ve Davutoğlu’nu ziyaret ettim. Demokrat Parti’yi ziyaret ettim. Ziyaret edeceğim öteki partiler de var. Bu mevzuyu kesinlikle çözmemiz lazım. Birbirimize hakaret ederek, birbirimize küfür ederek Türkiye’nin sorunlarını çözemeyiz.

MHP’den bir talebiniz oldu mu? Sayın Bahçeli’yi ziyaret edecek misiniz?

 • Geçmişte bir talebimiz oldu, karşılık gelmedi. Sayın Bahçeli, nedense bizimle görüşmeye çok sıcak bakmıyor. Bizim buraya da “hayırlı olsun” demek için gelmedi.

“CUMHURBAŞKANI BİZİMLE İTTİFAK HALİNDE OLMADIĞINI TABİR ETTİ”

Cumhurbaşkanı ile görüşmenizde gündeme getirdiğiniz başlıkları merak ediyoruz. Denetlenemeyen bir Başkanlık sisteminin yanlışsız olmadığını söyleyeceğinizi söz etmiştiniz.

“Yine onu söyledim. Bizim için bu devirde en değerli husus Türkiye’nin idare biçimi. Başkanlık sistemine kökten karşı değiliz. Bunu geçmişte de söylemiştik. Lakin denetlenemeyen bir başkanlık sistemine karşıyız. Amerika’da da başkanlık sistemi var lakin hem Senato’nun hem de Meclis’in kontrolü var. Atamalar meclislerden geçiyor. Yeri geldiği vakit yüksek mahkeme devreye giriyor. Bir de yarı başkanlık sistemi Avrupa’da. Orada da tekrar birebir halde hükümet kendi içerisinde istikrarlı bir biçimde yürüyor. Cumhurbaşkanı da bilhassa dış siyasette tesirli pozisyonda. Bunları söyledim. Sayın Cumhurbaşkanı bizimle ittifak halinde olmadığını söz etti. “Aynı kanaatte değilim, istikrar olmuyor. Bugün Almanya’da bile Merkel sonrasında ne olacağı muhakkak değil. Merkel’in kendisi bile şikayet ediyor. Bundan ötürü da oralarda da külfet var. Avrupa’da kimi hükümetler kurulamıyor” dedi. Bunlar hakikat lakin istikrarsızlığı önlemek için önlem alınabilir. Cumhurbaşkanının denetlenmesi olmazsa olmaz. Denetlenmeyen bir karar sistemini kabullenmek bizim için mümkün değil.”

AK Parti’nin anayasa çalışmasında sistemde revizyon beklentisi var. AK Parti’de de Bakanların Meclis’ten seçilmesi, kimi atamalarda Meclis onayı üzere teklifler konuşuluyor. Cumhurbaşkanı bunların hepsine kapıyı kapatıyor mu? Sistemde bir revizyon düşünmüyor mu?

 • Kapatıyor. Kendisi diyor ki, “İstikrar için bu şart”. Sistemde revizyon düşünmüyor. Hiç. Yalnızca “50+1’in mahsurlu olduğunu anladık. 50+1’i o vakit bu kadar sıkı bir şeye bağlamamamız gerekirmiş. Onun farkına vardık” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için kural olan 50+1 sisteminin değişimi için bir teklif getirdi mi?

 • Hayır. O denli bir şey yok. O ittifak olmadan olmaz. Ancak bunu görmüş olduk.

“CUMHURBAŞKANI, EKONOMİK TARAFTAN DE DIŞ SİYASETTEKİ GELİŞMELER İSTİKAMETİNDEN DE HER ŞEYİN DÖRT DÖRTLÜK OLDUĞU KANAATİNDE”

İktisatta, dış siyasette birçok sorundan bahsediliyor. Bunlar gündeme geldi mi?

 • Aksaklıkları da tabir ettim. Sayın Cumhurbaşkanı, ekonomik istikametten de dış siyasetteki gelişmeler tarafından de her şeyin dört dörtlük olduğu kanaatinde. Hiç sorun görmüyor kendisi. Ben dedim ki, “Size gelen bilgilerde en azından yanlışlıklar, farklılıklar olabilir.” O tıpkı kanaatte değil.

Taban fiyatta enflasyon üzeri artış, EYT sıkıntısının tahlili konuşuluyor. Bu hususlarda değerlendirmeler oldu mu?

 • Onlara hiç girmedik. Ana sorunlarda ittifak sağlamayınca o teferruata giriyor. Yalnızca şunu söyledim. Mesela, çiftçinin eserlerine verilecek artırımın kesinlikle enflasyonun üzerinde olması icap eder. Bu sene fındığa verilecek fiyatın en azından dolar bazında olması lazım ki geçen seneyi korusun. Tayyip Beyefendi, “Herkes çok memnun” dedi. “Kimsenin şikayeti yok. Hele ki fındıkta verdiğimiz artırımdan ötürü herkes memnun” dedi.

“TAYYİP BEYEFENDİ, TÜRKİYE’NİN ÇOK İYİ BİR NOKTADA OLDUĞUNU, MUHALEFETİN BUNU ABARTTIĞINI DÜŞÜNÜYOR”

Artan enflasyon, işsizlik sayıları?..

 • O hususlarda Tayyip Beyefendi, Türkiye’nin çok iyi bir noktada olduğunu, muhalefetin bunu abarttığını düşünüyor.

Sorun olmadığına dair yaklaşım sizi endişelendirdi mi?

 • Ben telaş ediyorum. Kendisine de dedim. Yürütme makamında bulunan kişinin danışmanları yahut arkadaşları yanlış gördüğünü açıkça söyleyecek ve bu kelamından ötürü da ziyan görmeyecek beşerler olması lazım. Bunlar olmuyor.

“BİRÇOK NOKTADA ANLAŞMADIĞIMIZI ANLADIK”

İki saati geçen görüşme sonrası yorumunuz nedir?

 • Neredeyse temas etmediğimiz husus kalmadı. Birçok noktada anlaşmadığımızı anladık. Ona da yapacak bir şey yok. Burada olağan Tayyip Bey’in son vakitlerde moralini, kendisine inancı artıran özelliklerden bir tanesi son aylarda dış ticarette ihracatımızın artmış olması. Bir noktaya bundan sonra da devam edecek kanaatinde. Ben de ithalatın artması önemli bir sorun, tarımda önemli manada ekilmeyen topraklarımız olduğunu söyledim.

Üretici fiyatlarında maliyeti artıran öge orada esasen.

 • Doğal. Onun için bu noktalarda işte yapılan artırımlar yahut iyileştirmeler tatminkar değil. Tayyip Beyefendi o kanaatte değil. Bir de alışılmış bu SİHA’lar ve savunma sanayindeki kimi atılımlar, bilhassa de doğal gazdaki keşifler morallerini yükseltmiş. Gerçekten SİHA’larda büyük bir atak yapıldı, bunu görmemek, kabullenmemek mümkün değil. Lakin SİHA’lar savunma endüstrinin yüzde kaçını teşkil eder dediğiniz vakit orada durmak lazım. Bir savaş -Allah koruma etsin- durumunda SİHA’ların göreceği vazife var fakat SİHA’lar her şey değil. Önemli atılımların olduğunu düşünüyor. İşte yerli uçak, savaş uçağı dizaynı vesaire…

“50+1 DIŞINDA BUGÜNKÜ SİSTEMDE EN UFACIK BİR SORUN GÖRMÜYOR”

Bunlar vatandaşın sıkıntısına derman olur mu?

 • Şu an olmuyor. Lakin ileride bu Türkiye’nin dış siyasette kendine kâfi hale gelmesini, inisiyatif kullanma imkanını sağlayabilir. Biraz daha dışarıya bağlı olmadan bir şey yaparsak tabii…

AK Parti’de revizyon beklentisi var. O nedenle size sistemde bir revizyon önerisi ile gelseler tavrınız ne olacak diye sormayı planlıyordum. Sorum boşluğa düştü sanırım.

 • 50+1 dışında bugünkü sistemde en ufacık bir sorun görmüyor.

“PRENSİP İTİBARİYLE CUMHUR İTTİFAKI İÇİNDE BU SİSTEMİ BENİMSEYEN BİR TAVRIN İÇİNE GİREMEYİZ”

Bu görüşmeyle ilgili Saadet Partisi Cumhur İttifakı’na mı katılacak tarafında sorular soruldu, yorumlar yapıldı. Görüşmede bu husus gündeme geldi mi?

“Hiç girmedik. Biz Cumhurbaşkanlığı sistemine geçerken kendisi ile görüştük, denetlenemeyen bir Cumhurbaşkanlığı sistemine istek göstermeyeceğimizi tabir ettik. Onun üzerine bize birinci olarak Uçum’u (Cumhurbaşkanlığı Hukuk Siyasetleri Lideri Mehmet Uçum) sonra bugünkü Meclis Liderimizi (Mustafa Şentop) gönderdi. Hoş bir sohbetin ötesine gitmedi. Biz de, “Burada olamayız” dedik, referandumda muhalif oy kullandık. Seçimlere giderken de Millet İttifakı’nın içinde yer aldık. Ben yeniden tıpkı noktadayım. Seçim kararı alınmadan ittifaklar oluşturmak kamplaşmayı artırır. Israrla bu fikrimi söylüyorum. Lakin prensip itibariyle Cumhur İttifakı içinde bu sistemi benimseyen bir tavrın içine giremeyiz. Geçmişte de söyledim, artık de söylüyorum. Şu an sistem değişikliği konusunda da Millet İttifakı ve öteki katılan partilerle yapılan çalışmaya katılıyoruz. Fakat bu “Millet İttifakı içindeyiz ya da dışındayız” diye bir noktaya çekilmemeli. Lakin bu bahiste Millet İttifakı ile biz de ittifak içindeyiz.”

Parlamenter sistem konusunda ittifaktayız, diyorsunuz. DEVA ve Gelecek Partileri de parlamenter sistem çalışmasında yer alıyor. Pekala Millet İttifakı’nın bu partilerle gelişmesi kelam konusu olur mu?

 • Gelişebilir de ancak ben çok fazla abartılacağını zannetmiyorum. Zira bu kendi içinde şimdilik dengeli gözüküyor ve böylelikle de gidecek üzere.

Seçim kanunu gündeme geldi mi?

 • Prensip olarak Başkanlık sistemi probleminde kesin bir hal olunca gerisine devam etmenin bir mantığı yok.

Cumhuriyet

organik takipçi satın al
hack forum hack forumu hack forum gaziantep escort gaziantep escort Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı beylikdüzü escort
tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum