Ana Sayfa Dünya 27 Eylül 2021 49 Görüntüleme

‘Herkesin beni yargıladığını düşünüyordum’: 5 ülkeden 5 kadın kürtaj deneyimlerini anlattı

Getty Images/BBCÖzellikle toplumsal medyada yapılan birtakım kürtaj zıddı yorumlar bayanları olumsuz etkiliyor.

Kürtaj yasal olmalı mı? Bu soru hala dünya genelinde tartışılan bir mevzu.

ABD’nin Teksas eyaletinde, gebeliğin altı haftasından sonra kürtaj yaptırmayı yasaklayan yasa bu hafta yürürlüğe girdi. Meksika’nın kuzey eyaleti Coahuila’da da kürtaj, kısa bir mühlet cürüm sayılmaktan çıkarıldı.

ABD merkezli üreme hakları konusunda çalışmalar yürüten Ipas isimli kümenin lideri ve CEO’su Anu Kumar, “Doğrusu, kürtaja erişim her vakit istikrarsız bir süreç oldu” diyor.

Lakin son periyottaki kimi gelişmelerin de yanlışsız tarafta atılan adımlar olduğuna inanıyor: “1994’ten bu yana 40’tan fazla ülke kürtaj maddelerini gevşetti.”

Bu tartışmaların gerisinde, kürtajla ilgili yaşanan ve genelde zımnî tutulan ferdî tecrübeler yatıyor.

28 Eylül Milletlerarası İnançlı Kürtaj Günü için, gebeliklerini sonlandıran beş bayana yaşadıklarını sorduk. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan bu bayanlardan kimileri isimlerinin saklı tutulmasını istedi.

‘Bu erkeğin çocuğumun babası olmasını istemediğimi biliyordum – Sandra, Bangkok

Sandra* bedenindeki değişiklikleri hamileliğinin sekizinci haftasında fark etmeye başladı. Test yaptırdı ve müspet çıktı.

BBC’ye konuşan Sandra, “Bu kişinin çocuğumun babası olmasını istemediğimi biliyordum. ‘Seks partneri’ydi lakin benim önümde uzun bir meslek vardı” dedi.

Sandra, Tayland’da inançlı kürtaj imkanı sağlayan ve bu hususta bayanları bilgilendiren Tamtang isimli kümeden yardım istedi. “Kliniği bulmuştum lakin sürecin yapılacağı günden bir gece evvel üstümde büyük bir tartı hissediyordum” diyor.

Kısa bir müddet öncesine kadar Tayland’da kürtaj yasaktı. Kürtaj hakkı sadece tecavüz, ensest ilgi sonucu hamile kalan yahut annenin sıhhatinin tehlikede olduğu durumlarda tanınıyordu.

Getty ImagesSandra kürtaj sürecinde yalnız bırakıldığını hissetti.

Sandra, bu kanunların hala yürürlükte olduğu 2019 yılında kürtaj yaptırmaya karar verdi.

“Onlara cinsel taciz mağduru olduğumu mu söylesem yoksa acınacak bir hale bürünüp çocuğu büyütecek kâfi maddi imkanlara sahip olmadığımı mı söylesem diye düşünüp duruyordum” diyor Sandra.

Bir gün, yaşadığı ‘zihinsel stresi’ anlatmak için bir anket doldurdu. 27 yaşında kâfi gelire sahip olmamasının ‘dezavantajlı’ olduğunu kanıtlamak için geçerli olup olmadığını sorguluyordu:

“Yalnızdım ve etrafımdaki herkesin beni yargıladığı hissine kapılıyordum.

“En yakın arkadaşlarıma bile söyleyemiyordum zira bizim kültürümüzde kürtaj tersi inanç yaygın. Hatta burada, kürtaj yaptıran bayanların bebeğin hayaletlerini ömür boyunca sırtlarında taşıyacaklarını anlattıları bir televizyon programı bile var.”

Ameliyat odasına çağrıldığında ise biraz daha rahatlamıştı. “Her şey 15 dakikada bitti ve birkaç dakika dinlendikten sonra günün geri kalanında işe gittim.

“Kendime her şeyin yolunda olduğunu söyleyip duruyordum. Lakin bir gün toplumsal medyada kürtaj aksisi çok makûs yorumlar okudum ve yıkıldım.”

Bütün bayanların vücutlarıyla ilgili kelam hakkına sahip olmasını umduğunu söyleyen Sandra, “Çünkü yasalar ne kadar liberal olursa olduğun hala bizi denetim eden bir damgalama var” diyor.

‘Kürtaj hakkında açıkça konuşan bayanların sayısı ne kadar çok olursa, o kadar güçlü olacağız” – Erin, ABD

Erin birinci kürtajını 28 yaşında yaptırdı. En son kürtajını da 36 yaşında. BBC’ye konuşan Erin, “Bu kadar ‘çok’ kürtaj yaptırdığım için bende bir tuhaflık olduğunu düşünüyordum” diyor.

“Ama kürtaj aktivizmi yaptığım mevcut işimde, kürtajın hatta kürtajların çok yaygın olduğunu öğrendim.”

Getty ImagesErin, gebe kaldığını bedenindeki değişikliklerden anlıyordu.

Ancak tekrar de sık kürtaj yaptırmanın bile, gebeliği sonlandırmayı seçenlerin yaşadığı utancı azaltmadığına inanıyor: “Kürtajla ilgili konuşmak hala utanılacak bir şey üzere görülüyor. İlerici yahut liberal kümelerde, hatta üreme hakları topluluklarında da durum birebir. Umarım bu yakında değişir.”

Erin, ABD merkezli ‘Shout Your Abortion’ isimli üreme hakları kümesinde çalışıyor. İşinin, kürtaj tecrübeleriyle ilgili sesini daha yüksek duyurmasına yardımcı olduğunu söylüyor: “Benim için büyük bir değişim oldu. İşe başladığım vakitlerde ‘kürtaj’ sözünü yüksek sesle söylemekte bile zorlanıyordum. Bugün ise kürtaj hakkında açıkça konuşmak çok olağan ve kolay geliyor.”

Erin, kürtaj fikrini kabullenmeyen dini inançlarına bağlı bir toplulukta büyümüş.

“Kürtaj olduğum için çok utanıyordum, mahcuptum. Bu kadar çok kürtaj yaptırdığım için yardım isteyebileceğimi sanmıyordum.”

Erin adeti gecikince hamile kaldığını çabucak anlamış. “Bedenim her gebe kalışımda çabucak farklılaşıyordu. Değişik bir şeyler olduğunu biliyordum.” Lakin kürtaj kararı almakta hiç zorlanmamış. “Anne olmak istemiyordum, hiçbir ilgimde bir çocuğa ebeveynlik yapmak istemiyordum” diyor.

“Kürtaj kararının herkes için güç ve travmatik bir karar olduğu niyeti üreme hakları hareketine çok büyük ziyan veriyor.”

Kürtaj sonrası yalnızlık hissi yaşandığını söz eden Erin, damgalanmanın vakitle büsbütün yok olmasını umuyor. “Kürtaj her vakit yaygındı, fakat az yapıldığı ve en son seçenek olarak görülmesi gerektiği argümanları ortaya atılıyor.

“Yaptırdığımız kürtajlar hakkında açıkça ne kadar çok konuşursak topluluğumuz da o kadar güçlü olacaktır ve kürtaj etrafındaki o damga da yok olacaktır. Birbirimize bu türlü yardımcı olabiliriz.”

‘Yaşadığım damgalanma hissi beni toplumdan uzaklaştırdı’ – Indu, Hindistan

BBC’ye konuşan Indu, “31 yaşındaydım ve telefonumu kaybetmiştim” diyor. “Yeni bir telefon satın almaya gittiğimde midem bulanmıştı. Partnerim de o vakit test yaptırmamı tavsiye etti.”

Getty ImagesIndu için kürtaj sonrası periyot yaşadıkları zordu.

Test olumlu çıktı, kürtaj yaptıracağından emindi. “Sanatçı olarak mesleğime yeni başlıyordum, partnerim de benim üzere düşünüyordu” diyor.

Daha evvel okul arkadaşı olan bir jinekoloğa gitti ve gebeliği sonlandırmak haplarla ‘nispeten kolay’ oldu. Fakat onu asıl etkileyen kürtaj sonrası yaşadıklarıydı. “Kürtajla ilgili damgalama ve sus pus olma durumu, utanç beni toplumdan uzaklaştırdı, yalnızlaştırdı” diyor Indu.

Hindistan’da kürtaj hala bayanların damgalanmasına neden olan bir durum. Medya kuruluşu IndisSpend’in Eylül 2020’de yazdığı üzere ülkede bayanların sesi ‘bir iğneyi bile yerinden oynatamıyor.’

“Her ne kadar ikimizi ilgilendiren bir şey olsa da, fizikî ve ruhsal olarak bunları ben yaşadığım için öfkeliydim. Bir yıldan kısa bir müddet sonra da antidepresanlara başlamıştım” diyor.

Yaşadıklarının daha sonra yeni kurduğu bağlantıları de etkilediğini anlatan Indu uzun bir müddet cinsel alakaya girmekten korktu. Duygusal takviye almanın da ne kadar kıymetli olduğunu fark etti.

“O vakitleri düşündüğümde, kürtajla ilgili daha açık konuşabileceğim bir alana sahip olsaydım her şey daha farklı olurdu üzere geliyor.”

‘Toplumda kürtaj günah üzere görülüyor’ – Jocelyne, Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Jocelyne dört ay evvel ikinci çocuğunu doğurdu. “Memelerimde şişkinlik, iştahsızlık ve yorgunluk hissetmeye başlamıştım” diyor.

Kısa bir müddet sonra yeniden gebe kaldığını fark etti ve kürtaj olmaya karar verdi. “Bu sürece başlamamdaki birinci etken çocuğun sağlığıydı. Kürtaj sonucu birtakım sıhhat meseleleri yaşandığıyla ilgili kaygılarım vardı lakin kocamın cesaretlendirmesiyle bu kaygıyı aştım.”

Getty ImagesJocelyne ikinci çocuğunu dört ay evvel doğurdu.

Büyüdüğü toplulukta kürtaj yaptıran birini hiç duymamıştı. “Burada kürtaj çok saklı tutulur ve bu toplulukta günah üzere görülür” diyor. “Duyulursa kürtaj yaptıran kişiyi küçük görürler.”

Jocelyne, tabibi kürtaj yapmaya ikna etmenin kolay olmadığını söylüyor: “(Benim kararımı) evvel kabul etmedi ve bana birçok tavsiyede bulundu lakin kürtaj yapması için ona yalvardım.”

Kürtaj olduğunu zımnî tutmak için süreci meskende yaptırdı: “Korkuyordum zira daha evvel hiç yaptırmamıştım lakin yüreğim vardı” diyor. “Hemşireler yardım etti, bittiğinde kendimi çok rahatlamış hissediyordum.”

Jocelyne, 31 yaşında yaptırdığı kürtajın onu daha şuurlu yaptığını söylüyor. “Yeni bir gebeliği önlemek için artık doğum denetim hapı kullanıyorum – yaşadığım tecrübeden sonra bir daha başıma bu türlü bir şey gelmesini istemediğimden emindim.”

‘Bir gün bayanların daha özgür olacağının hayalini kuruyorum’ – Maria, Meksika

Maria* için hekimle birinci randevusu gerçekleri de fark ettiği an oldu.

‘Kürtajın cinayet ve mega tehlikeli bir durum olduğuna, hisleri olan, konuşabilen ve düşünebilen bir yaratığı kesimlere ayırmak’ olduğuna inanılan bir toplumda büyüyen Maria, 35 yaşında kürtaj olmak isteyen bir bayandı.

Getty ImagesMaria, kürtaj olduğunu ailesine söyleyemediğini ancak partnerinin daima yanında olduğunu anlattı.

Ancak her şey değişmek üzereydi. “O an her şey değişti. Hekim, rastgele bir hastasına rastgele bir rahatsızlığı anlatıyor üzere prosedürü anlattı bana” diyor. “Beni hiç sorgulamadı, hiç terslemedi, sorumsuzmuşum üzere davranmadı. Kürtajla ilgili damgalanmanın yarattığı tartısı o an anladım.”

Maria, Mexico City’de yasal olmasına karşın inançlı kürtaja erişimin çok sıkıntı olduğunu söylüyor.

“Ailem kürtaj olduğumu bilmiyor. Nasıl reaksiyon verirler bilmiyorum… Lakin kimileri için, annemden başlayarak, acı verici olabileceğinden eminim.”

Kız kardeşi 14 yaşında gebe kaldığında ailesiyle kürtajla ilgili yaptığı konuşmayı hatırlıyor. Maria kardeşine kürtaj yaptırabileceğini söylemişti. “Kürtaj fikrine bile o kadar öfkelenmişlerdi ki o mevzuyu bir daha hiç açmadım” diyor.

Maria kürtaja gergin bir biçimde yanında partneriyle gitti. “30 dakika ya da daha az sürecekti. Hayatımı değiştirecek büyük bir sorun olarak gördüğüm bir şeyin o kadar kısa müddette bu türlü tahlile kavuşabileceğine inanmak benim için zordu” diyor.

Artık 38 yaşında ve katiyen çocuk istemediğini biliyor:

“Anneliğin ve babalığın bu kadar karmaşık bir dünyada neler gerektirdiğinin farkındayım, partnerim ve ben çocuk istemediğimize karar verdik.

“Kadınların bir gün, hayatlarımıza ne olacağı, bilhassa de vücutlarımıza ne olacağıyla ilgili büsbütün özgürce seçim yapabilmelerini hayal ediyorum. Umarım bu hayalim bütün sonların ötesinde bir gün gerçekleşir.”

*İsimler kimliğin korunması için değiştirildi.

Emery Makumeno bu habere katkıda bulundu.

Cumhuriyet

organik takipçi satın al
hack forum hack forumu hack forum gaziantep escort gaziantep escort Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı beylikdüzü escort
tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum